// background img

Çim suyu ~ Çim suyunun Faydaları

 Çim suyu

Amerikalıların son dönemde sağlıklı yaşam tercihi çim suyu bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kan şekerini den geliyor, sindirime ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Nar, havuç ya da portakal suyu değil; artık yeni sağlıklı yaşam içeceğimiz çim suyu. Özellikle Amerika’da moda haline gelen çim suyu, büfelerde taze taze sıkılıyor ve küçük kaplarda servis ediliyor. Amerikalıların fast food'la aldıkları kilolardan kurtulmak için tercih ettikleri çim suyu nun bir bardağı yaklaşık 2 kiloluk sebzeden alınabilecek vi tamin ve minerali içeriyor.

Sağlık için de eşsiz bir kaynak 
İçinde 100'den fazla vitamin ve enzim barındıran ve özel yetiştirilmiş çimlerden elde edilen 'çim suyu', kanı ye nileme özelliğiyle dikkat çekiyor. Tadı pek de hoş olmadığı için genelde tek yudumda içiliyor ve ağız tadını düzeltmek için peşinden bir dilim portakal yeniyor. Özel olarak yetiştirilen ve bir hafta içinde büyüyen çimin besleyici unsurlarından tam olarak faydalanabilmek için mutlaka suyunun içilmesi gerekiyor. Örneğin salataya karıştırılarak yendiğinde, herhangi bir faydası görülmüyor. Uzmanlar başlangıçta günde 1 çay bardağı çim suyunun insan vücudu için yeterli olacağını; alıştıktan sonra da 2 çay bardağından fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

 Yüzde yetmiş oranında klorofil içeriyor
 A, B, C, E gibi bir çok vitamin içeren çim suyunun için deki mineraller de bir o kadar fazla: Bakır, demir, magnez yum, potasyum, manganez, iyot, kalsiyum, fosfor, selenyum, sülfür, çinko sodyum, bor, krom, kobalt ve mo libden. Çim suyu yüzde 70 oranında klorofilden oluşuyor. Klorofil ise ışığın 'ilk ürünü' olduğu için diğer bütün ele mentlerden daha fazla ışık enerjisi içeriyor. Beslenme uz manları, çim suyunun sindirilmesinin sadece birkaç dakika aldığını ve bu süreçte çok az vücut enerjisi tüketildiğini be lirtiyor.

Suyu içen içene… 
Çim suyu mucizesini Ebru Şallı'dan sonra Halil Ergün de keşfetti ve aldığı aşırı kilolardan çim suyu içerek kurtuldu ğunu açıkladı. Çim suyu içmenin yanı sıra yoga da yapan ünlü oyuncu, 20 günde 11 kilo vermeyi başardı. Çim suyu kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra antioksidan özelliğiyle de dikkat çekiyor

Çim suyunun faydaları
▼Kan şekerini düzenler,
▼ Kanı temizleyip kan dolaşımını düzenler,
▼ Hemoglobin üretimini arttırır,
▼ Karaciğeri temizler,
▼ Saçların aklaşmasını engeller,
▼ Sindirim sistemini düzenler,
▼ Diş çürümelerini önler,
▼ Ağızda 5 dakika tutulursa diş ağrılarını keser, dişetlerini temizler,
▼ Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar,
▼ Vücuttaki ilaç artıklarını temizler,
▼ Vücuttan ağır metalleri temizler,
▼ Cildi yeniler,
▼ Seks hormonlarını düzenler,
▼ Tansiyonu düşürür,
▼ Toksik ve kanserojen maddeleri yok eder

0 yorum:

Popular Posts