1 Mart 2012 Perşembe

Kategoriler:

Nötrofil Nedir? ~ Nötrofil Düşüklüğü ~ Nötrofil Yüksekliği

By: Otçu Kız On: 15:11:00
  • Yazıyı Paylaşın

  • Nötrofili (nötrofil artışı) enfeksiyöz olsun veya olmasın akut bir olaya işaret eder. Belirgin nötrofili (>25000/jiL) hematolojik malignansi (lösemi, miye-lofibrozis) veya lökomoid reaksiyon ikilemini doğurur. Bu ikilem, periferik yayma, lökosit alkalen fosfa-taz ve perifer kanının ya da kemik iliği granülosit-lerinin sitogenetik analizi ile giderilebilir..

    Sigara içenlerde granülosit sayısı içmeyenlere oranla yüksektir. Günde içilen paket başına toplam WBC artışı 1 000 /jiL civarındadır.
    Nötrofil azalması (nötropeni), paradoksal da olsa, bazı enfeksiyonlarda (tifo, brusellozis, viral hastalıklar, riketsiozis ve sıtma gibi) görülebilir. Diğer nötropeni nedenleri aplastik anemi, alösemik akut lösemiler, tiroid anormallikleri, hipopitüitarizm, siroz ve Chediak-Higashi sendromu olabilir.

    NOT: Tüm klinik laboratuar testlerinin klinik anlamlarım belirtmek mümkün olmadığından, yalnızca en çok istenen rutin biyokimyasal ve hematolojik testler ele alınmış, başlıca artış ve azalış nedenleri konulmuştur. Genel olarak, herhangi bir testin referans değerleri (normal sınırları) kullanılan teknik, cihaz ve yönteme bağlı olarak değiştiğinden, sayısal değerler vermekten kaçınılmıştır.

    0 yorum: