23 Şubat 2014 Pazar

Kategoriler: ,

Kronik venöz yetmezlik Bitkisel Tedavisi

By: Otçu Kız On: 22:26:00
 • Yazıyı Paylaşın
 • Kronik venöz yetmezlik bitkisel tedavsi

  a.At kestanesi (horse chestnut): Aesculus hippocastanum bitkisindeki aescin; lökosit aktivasyonun inhibisyonu ile inflamasyonu, hyalürinaz ve elastaz inhibisyonu ile de kılcal damarların geçirgenliğini ve ödemi azaltır. Hemoroid, kronik venöz yetmezlik ve spor yaralanmalarının neden olduğu ödem tedavisinde kullanılır. Çalışmalarda 100-150 mg/gün dozda alt ekstremite venöz volümünü düşürerek, bacaklardaki halsizlik, kaşıntı ve ağırlık hissini azalttığı gözlenmiştir. Etken madde olarak %20 aescin içeren topikal kremler satılmaktadır.

  b.Üzüm çekirdeği (grape seed, Vitis vinifera): Yapısındaki " proantosiyanidin"  çok güçlü bir antioksidandır. Kronik venöz yetmezlikte 50-300 mg günlük dozda etkilidir .

  c.Japon eriği (Ginkgo biloba): Vazodilatör etkilidir. Kalp yetmezliği, astım, vertigo, tinnitus, serebral ve periferik vasküler hastalıklar ve demansda kullanılır .

  d.Gotu Kola (Centella asiatica): Transkutan arteriyel oksijen basıncını ve mikrosirkülasyonu düzenler. Kronik venöz yetmezlikde, ödem ve gece ağrılarını azaltır.

  e.Dağ tütünü (arnica): Topikal kullanımı inflamasyonu ve ekimozları azaltır. Krem formunda varis, ekimoz ve hemoroidlerin tedavisinde etkilidir.

  0 yorum: